preloader

Anayasa Mahkemesi’nin 17/09/2021 Tarihinde Yayınlanan Kararı: Hasta Kayıtlarının Tutulmaması Hem Maddi Hem de Manevi Tazminatı Gerektirir

17/096/2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Anayasa Mahkemesi’nin 16/06/2021 tarihli kararı ve 2018/11847Başvuru No.lu kararı, “başvurucunun tıbbi ihmal sonucu zarara uğraması nedeniyle kişinin maddi ve manevi varlığının korunma hakkının ihlal edildiği” iddiasına ilişkin incelenmiştir.

Kararın detaylarını incelersek;

Başvurucuya 2014 tarihinde soğuk algınlığı ve yüksek ateş şikayetleriyle Devlet Hastanesine başvurmuştur ve burada kendisine antibiyotik içeren iğne reçete edilmiştir. Hasta, reçete edilen bu iğneyi aynı hastanede vurdurmuş ve yapılan iğne sonrası kalçasında yoğun ağrı oluşmuştur. Hasta bu ağrı üzerine başka bir hastaneye sevk edilmiştir ve burada kendisine sinir ölçüm testi yapılmış ve hastanın kalçasından yapılan iğne sonucu sağ ayağında siyatik sinir hasarına bağlı düşük ayak olduğu raporlanmıştır.

Bu gelişmelerin üzerine hasta, kendisine yapılan iğne sonucu düşük ayak yaşadığını belirterek, İzmir İdare Mahkemesinde maddi ve manevi tazminat istemli dava açmıştır. Mahkeme yargılama sırasında hasta evraklarını talep etmiş ancak; hastaya yapılan müdahaleye ilişkin bir tıbbi kayda rastlanmamıştır. Adli Tıp Kurumundan idarede meydana gelen olayların tıbbi bir hatadan kaynaklı olup olmadığına ilişkin rapor aldırmıştır. Adli Tıp Raporunda “hastaya ilişkin kaydın olmaması sebebiyle hastaya hangi tedavinin yapıldığı ve bu tedavinin ehil kişiler tarafından yapılıp yapılmadığının tespit edilemeyeceği ancak; tespit edilse dahi enjeksiyondan sonra bu tür durumların komplikasyon olarak değerlendirileceği” ifade edilmiştir. Bu rapor üzerine mahkeme sadece manevi tazminat talebinin kısmen kabulüne karar vermiş, maddi tazminat isteminin reddine karar vermiştir.

Anayasa Mahkemesi yaptığı tespitler,

Hasta evraklarının tutulmasının idarenin yükümlülüğünde olduğu,

Hasta evraklarının tutulmamasının pozitif yükümlülüğün ihlali anlamına geldiği,

Kişinin bu durumdan sebeple maddi ve manevi zararının giderilmemesinin hak ihlali olarak değerlendirilmesi gerektiği,

Dosyanın yerel mahkemeye iadesiyle yeniden yargılama yapılması ile kişinin maddi ve manevi zararlarının giderilmesi gerektiği şeklindedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.