İnteraktif Vergi Dairesi resmi birçok farklı işlemin e – devlet veya GİB üzerinden elektronik ortamdan yapılmaya başlamasının ardından vatandaşlar uzun süre kurumlarda bekleyerek işlem yapmak zorunda kalmadan online sistemler üzerinden işlem yapmaya başlamıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İnteraktif Vergi Dairesi, şifresiz hızlı ödeme işlemleri ile doğrulama hizmetleri, iş adres değişikliği bildirimi, tahsilat bilgileri vb. giriş yapıldıktan sonra yararlanılabilecek işlemler ile vatandaşlara birçok farklı avantaj sağlar. Zaman kazandıran hızlı işlemler ile sisteme giriş yaparak veya sisteme giriş yapamadan bile birçok farklı hizmetin online olarak gerçekleştirilmesi mümkündür. İnteraktif Vergi Dairesi işlemeleri arasında sayısız hizmet seçeneği yer almaktadır. İnteraktif Vergi Dairesinde Yapılan İşlemler İnteraktif Vergi Dairesi giriş işlemlerini yaparak veya şifresiz olarak hızlı erişimle dahi işlem yapılmasına izin verilmektedir. Kullanıcı girişi yaptıktan sonra sistem üzerinden yararlanabileceğiniz başlıca hizmetler:
 • Erişim Sağlanan Bilgiler: E – tebligatlar, elektronik yoklama, sicil bilgileri, vergi ceza ihbarnameleri, e – arşiv faturaları, araç bilgileri, tahsilat bilgileri vb.
 • İşlemler: İş yeri adres değişikliği bildirimi, şube iş yeri açılış bildirimi, unvan değişiklik bildirimi, işe başlama bildirimi, ek faaliyete başlama dilekçesi, sermaye artırımı dilekçesi, vergi türü değişikliği dilekçesi vb.
 • Ödeme ve Borç İşlemleri: Borç durum yazısı, e – haiz bilgileri, mal bildiriminde bulunma dilekçesi vb.
 • Beyanname İşlemleri: Beyanname ve tahakkuk bilgileri, e – beyanname sözleşme iptali vb.
Daha pek çok farklı işlem online olarak İVD üzerinden yapılabilir. Söz konusu işlemleri yapmak için sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Şifresiz olarak sistem üzerinden vatandaşların hızlı erişim sağlayabilecekleri farklı hizmetlerde belirlenmiştir. İnteraktif Vergi Dairesinde Şifresiz Yapılan İşlemler GİB İVD şifresiz işlemler kapsamında birçok farklı hizmet ve doğrulama işlemleri sunulur. Buna göre şifresiz olarak sistem üzerinden yapacağınız işlemler:
 • Şifresiz Hızlı Ödemeler: Belge numarası ile ödeme, tecilli borç ödeme, trafik para cezası ödeme, sürücü belgesi harcı ödeme, pasaport değerli kağıt harcı ödeme, tapu harcı ödeme vb.
 • Şifresiz Doğruma İşlemleri: E – belge doğrulama, e – vergi levhası sorgulama, gümrük çıkış beyannamesi sorgulama, vergi kimlik numarası sorgulama/doğrulama vb.
İnteraktif Vergi Dairesine Nasıl Giriş Yapılır? İnteraktif Vergi Dairesi giriş işlemleri için vatandaşların:
 • C. Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası/Kullanıcı Kodu
 • Şifre/E – devlet Şifresi
Kullanarak giriş yapmaları mümkündür. Gelir İdaresi Başkalığı bünyesinde faaliyet gösteren İVD, çok sayıda işlem kolaylığı sağlaması nedeniyle yaygın olarak kullanılır. İnteraktif Vergi Dairesi işlemleri ile hizmet almak için sisteme giriş yapmanıza gerek kalmadan birçok farklı hizmetten yararlanmanız da mümkündür. Giriş için gerekli şifre, gerçek ve tüzel kişilere IVD resmi web sayfası üzerinden veya vergi daireleri tarafından verilmektedir. İnteraktif Vergi Dairesi Kullanımının Avantajları İVD avantajları sistem üzerinden sunulan hizmetler ve işlem türlerine göre değerlendirilebilir. Özellikle şifresiz hızlı işlem yapma ve ödeme işlemlerine izin vermesi nedeniyle vergi dairelerinden yapılması gereken pek çok işlem online sistemler üzerinden çok daha kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle ödeme ve sorgulama işlemlerinin yapılması hem gerçek hem de tüzel kişilerin kurumlara gitmesine gerek kalmadan hızlı işlem yapmalarını sağlar. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden işlem yaparak:
 • Vergi işlemlerinin vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan yapılması,
 • Başvuru ve talep sorgulama/takibi,
 • Sisteme kayıtlı bilgiler,
 • Vergi işlemlerinin başlatılıp sonlandırılması vb.
Avantajlar İnteraktif Vergi Dairesi işlemleri sayesinde vatandaşların elde edebilecekleri başlıca fırsatlar olarak değerlendirilebilir. İVD benzeri pek çok online hizmet günümüzde e – devlet aracılığıyla da yapılabilmektedir.